Close

3 czerwca, 2020

Zdjęcia FLAT LAY

Co to są zdjęcia Flat Lay ?

Zdjęcia nazywane flat lay stały się popularne za sprawą blogów i portali społecznościowych, na potrzeby których są głównie tworzone. 

Są to ujęcia zawierające różne przedmioty i akcesoria fotograficzne, kosmetyczne, kulinarne, czy jakiekolwiek inne, dobrane tematycznie i ułożone na płaskiej powierzchni, a sfotografowane z góry, prostopadle do powierzchni kompozycji.

Sprawiają wrażenie płaskich, stąd ich nazwa – z ang. “płasko ułożone”

O czym należy pamiętać tworząc fotografię typu flat lay? 

Tworząc fotografię flat lay należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Przemyśl jaki ma być temat zdjęcia, co chcesz nim przekazać.
  • Dobieraj elementy kompozycji tak, aby stanowiły spójną całość w obrębie tematu zdjęcia. 
  • Dobierz tło, które nie będzie odwracać uwagi od elementów kompozycji, a wręcz przeciwnie – będzie współgrało z nimi tak kolorystycznie, jak i tematycznie.
  • Światło z reguły powinno być miękkie i rozproszone. Powinniśmy unikać głębokich cieni.

Zdjęcia typu flat lay należy traktować jak zdjęcia martwej natury. I kierować się zasadami jakie obowiązują w tego typu fotografii, a więc zasadami kompozycji, doboru kolorów, i prawidłowym zgodnym z konwencją oświetleniem sceny. 

Do czego używa się fotografii flat lay? 

Zdjęcia tego typu używane są zazwyczaj w fotografii kulinarnej, lub na potrzeby blogów, czy też mediów społecznościowych i jako ilustracje w książkach,czy czasopismach. Często używa się jej w fotografii reklamowej. Możemy też wykorzystać ją by w ten sposób samodzielnie wykonać prezent. Na przykład kartkę z życzeniami na Dzień Matki, lub z innej okazji.

Taki plik możemy później albo przesłać w formie cyfrowej, albo wykonać z niego odbitkę w internetowym laboratorium fotograficznym i przesłać ją pocztą.  

Skąd czerpać inspiracje do zdjęć flat lay?

Nie bójmy się podpatrywać innych fotografujących, zwłaszcza tych, którzy specjalizują się w takiej fotografii.  Wielu dobrych fotografów znajdziemy na Instagramie. Wystarczy wpisać odpowiedni hasztag. 

Nie musimy dokładnie kopiować zdjęć, zmieniajmy kolory, rekwizyty, modyfikujemy nieco ich ułożenie.  Pracując w ten sposób nie tylko poznamy warsztat i zgromadzimy cenne umiejętności,ale też z czasem wypracujemy swój rozpoznawalny styl. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *