Close

10 stycznia, 2020

Wywołujemy zdjęcia online

Jeśli robimy zdjęcia, wcześniej, czy później dojdziemy do wniosku, że dobrze mieć ich odbitki na papierze fotograficznym. Tradycyjne foto albumy ciągle są w modzie i pewno jeszcze długo będziemy w nich przechowywać zdjęcia. Zwłaszcza te, na których nam zależy najbardziej. Takie, które chcemy zachować na bardzo długo.

Chcąc mieć odbitki dobrej jakości, warto wybrać dobre foto-laboratorium, które wykona je na firmowym papierze, korzystając z odpowiedniej chemii fotograficznej, oraz co też, ważne w przystępnej cenie.

Warto poszukać w internecie. Na pewno znajdziemy tam odpowiednią ofertę. Na podstawie naszego doświadczenia polecamy fotolab Fotocentrum w Kiedy wybór laboratorium mamy już za sobą, zabierzmy się za przygotowanie naszych zdjęć, czyli cyfrowych plików, która prześlemy to wywołania. Profesjonalne internetowe foto-laboratoria dysponują specjalnymi programami do przesyłu plików. Dzięki tym programom nie tylko określimy format zdjęć, ale też ilość, oraz rodzaj papieru, na jakim chcemy otrzymać odbitki.

Niestety czasami zdarza się, że otrzymane zdjęcia wyglądają inaczej na odbitce fotograficznej, niż na naszym monitorze. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Po pierwsze kolory: to na nie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę i chcielibyśmy, aby pokrywały się z tym, co widzimy na naszym domowym monitorze. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że zdjęcia wykonuje kopista, pracownik obsługujący fotolab cyfrowy. To od niego, od jego doświadczenia zależy, czy wpłynie na kolor naszych zdjęć, czy pozostawi je bez korekcji. Postarajmy się pomóc mu w tym.

Pamiętajmy, że pliki poddane przez nas przesadnej obróbce, mogą, po prostu nie nadawać się do przeniesienia na papier fotograficzny, który ma inną pojemność tonalna i kontrastowość niż monitor komputera, czy, a może przede wszystkim smartfona. Zachowajmy więc umiar, jeśli chodzi o modyfikację zdjęć. Nie przesadzajmy, pamiętajmy, że mniej znaczy lepiej.

Drugim problemem, z jakim spotykamy się przy wysyłce plików do kopiowania, jest ich niewłaściwe kadrowanie. Winne temu są proporcje plików cyfrowych, które są inne niż proporcje papieru fotograficznego. Papier odziedziczył swe wymiary po czasach analogowych, pliki cyfrowe mogą mieć niemal dowolne proporcje. Tu znów kopista musi, jeśli nie zrobimy tego za niego, zdecydować jak wykadrować obraz. Czasami robi to nie tak, jak my byśmy chcieli. 

Dobierzmy więc odpowiednie kadrowanie. Najczęściej mamy dwie opcje:

“FILL”, jeśli chcemy wypełnić obrazem. Sprawdza się, gdy główny motyw znajduje się na środku zdjęcia, a boki nie są istotne

“FIT” – jeśli chcemy zmieścić cały plik na danym formacie, na przykład w przypadku zdjęć panoramicznych albo takich o proporcjach typu 19:6

Dla naszej wygody dobrze jest zmniejszyć nieco wielkość plików przed wysłaniem ich do wywołania. Nie wysyłajmy ogromnych plików cyfrowych, jeśli chcemy zamówić odbitki 10 × 15, nie tylko będziemy je dłużej przesyłać, ale też spowolnimy pracę laboratorium.

Laboratoria fotograficzne zazwyczaj udostępniają klientom tabele pokazujące zależność: rozdzielczość a format zdjęcia.                                Chodzi o to, by dostosować minimalną rozdzielczość naszych plików, do rozmiaru odbitki, jaką chcemy otrzymać.

Podane wartości mogą się nieznacznie różnić zależnie od laboratorium.

Zdecydowana większość laboratoriów pracuje wyłącznie na plikach JPG, a przestrzenią barwną, jaką akceptują to RGB. Inne rodzaje plików i przestrzenie barwne są odrzucane przez maszyny kopiujące, warto więc pamiętać o tym i odpowiednio dostosować przesyłane pliki.

Tak przygotowane pliki, a więc: odpowiednia rozdzielczość, akceptowany przez laboratorium format pliku i przestrzeń kolorów RGB, oraz wybór odpowiedniego rodzaju kadrowania

pozwoli nam cieszyć się swoimi zdjęciami na papierze fotograficznym w doskonałej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *