Close

17 marca, 2020

Portret w plenerze

Wiosna już niebawem zawita do parków i ogrodów zachęcając fotoamatorów do robienia zdjęć. Z pewnością jednym z najczęstszych wybieranym tematem ich zdjęć będzie portret. 

Warto więc nim udamy się z naszym modelem w plener zapoznać się z kilkoma zasadami, jakie obowiązują w fotografii portretowej.

Jakie są podstawowe zasady fotografii portretowej?

Należy wybrać odpowiedni obiektyw, dobrać tło oraz poczekać na sprzyjające warunki oświetleniowe.

I to już wszystko. Teraz możemy robić zdjęcia portretowe.

Jaki obiektyw wybrać do fotografii portretowej?

W klasycznym portrecie używa się obiektywów o ogniskowej 80-120 mm i maksymalnie jasnych. Pozwala to szeroko otworzyć przysłonę obiektywu, a tym samym rozmyć tło. Nie bez znaczenia jest tutaj bokeh, jaki tworzy obiektyw, dlatego warto zaopatrzyć się w obiektyw stałoogniskowy i wybrać taki, który w interesujący sposób rozmywa tło. Nie musimy obawiać się przy tym zbyt dużych wydatków, gdyż są to obiektywy używane i nie są przesadnie drogie.

Wybieramy tło do portretu.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego tła do portretu. Na wiosnę ciekawie będą wyglądać kwitnące krzewy, czy ukwiecony sad. Pozwoli to nie tylko na uzyskanie „klimatycznego” tła, ale też ciekawych rozmyć na pierwszym planie.

Aby nie odwracać uwagi od portretowanej osoby, najlepiej wybrać tło jednolite lub tak ustawić modela, abyśmy mogli przy pomocy obiektywu stworzyć ładnie rozmyty i harmonizujący z tematem zdjęcia tło. Należy unikać bałaganu w tle. Prowadzi to często do komicznych sytuacji, gdy naszemu modelowi albo modelce wyrastają z głowy słupy oświetleniowe lub inne niepożądane i psujące efekt przedmioty.

Jakie oświetlenie jest najlepsze w fotografii portretowej?

Światło to bardzo ważny element zdjęć portretowych. Starajmy się unikać fotografowania w samo południe, gdyż uzyskamy ostre nieprzyjemne cienie na twarzy. Najlepiej robić zdjęcia w dzień nieco pochmurny, gdy światło jest rozproszone i miękko oświetla naszego modela. Możemy też posłużyć się blendą, aby dodatkowo rozproszyć cienie lub użyć lampy błyskowej, ale tak by tylko minimalnie doświetlić osobę i nie stworzyć ostrych cieni.

Na początek najlepiej fotografować osoby, które znamy i które w naszym towarzystwie czują się swobodnie. Sesja przebiegnie dzięki temu bez stresów, a zarówno my, jak i osoba fotografowana będziemy się dobrze bawić. Dzięki temu uchwycimy ich naturalne i niewymuszone zachowanie. 

Najważniejsze wskazówki dotyczące fotografii portretowej.

Zabierz mnie ze sobą obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej na przykład 90 mm i maksymalnym otworze przysłony f 2,8 Możemy też eksperymentować i tworzyć portrety obiektywem szerokokątnym efekt będzie nieco komiczny, jeśli podejdziemy zbyt blisko, ale może dać to ciekawe efekty, zwłaszcza jeśli zależeć nam będzie na niebanalnych ujęciach.

Aparat staraj się ustawić w tryb manualny lub najwyżej z preselekcją czasu lub preselekcją przysłony. Ustaw ISO odpowiednie do warunków oświetleniowych i dobierz krótki czas otwarcia migawki. Rób dużo zdjęć. Pozwoli to wybrać interesujące ujęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *