Close

23 grudnia, 2021

Fotografia krajobrazowa: od pomysłu do gotowego zdjęcia.

Wykonywanie zdjęć krajobrazowych może być niezwykle satysfakcjonujące, ale też frustrujące. Nawet kiedy jesteś w doskonałej lokalizacji z oszałamiającymi widokami, możesz wykonać przeciętne zdjęcia, które nawet w najmniejszym stopniu nie oddają uroku miejsca, w którym je wykonywałeś. Dlatego poniżej przygotowałem kilka porad, dzięki którym będziesz mógł uzyskać zdecydowanie lepszy efekt.

Zastanów się, co chcesz wyrazić na zdjęciu.

Pierwszym krokiem w fotografii krajobrazowej jest poznanie okolicy. Przejdź się i rozejrzyj, zanim wyjmiesz aparat z torby i ustawisz statyw. Czy jest coś naprawdę interesującego? Oczywiście wokół jest bardzo pięknie, ale co sprawia, że ​​to miejsce przykuwa uwagę? Czy np. widzisz jakiś rzucający się w oczy element, taki jak specjalna formacja skalna, czy niezwykłe, rozłożyste drzewo? A może Twoją uwagę przykuła szeroka, przestrzeń, lub powtarzające się tekstury i wzory? Kiedy początkujący robią zdjęcia, często starają się zmieścić wszystko w jednym ujęciu. Niestety dzięki takiemu podejściu rzadko osiąga się imponujący wynik. 

Zamiast próbować oddać rzeczywistość jednym ultraszerokokątnym zdjęciem, znajdź element lub grupę elementów, które są naprawdę interesujące i postaraj się uchwycić ich istotę.

Ujęcie z konkretnym przesłaniem ma znacznie większe szanse na wzbudzenie czyjegoś zainteresowania, niż zwyczajna próba odwzorowania tego, co widzisz przed sobą. Oczywiście stopień narracji może mieć różną intensywność. Możesz przedstawić na przykład wszechwładną moc życia, pokazując drzewo wyrastające z pęknięcia w kamieniu lub wydmy, będące świadectwem upływającego czasu. 

Oto kilka zasad kompozycyjnych, o których należy pamiętać.

Równowaga.

 Różne obiekty mają różną „wagę” w kadrze. Można to interpretować w kategoriach rzeczywistego rozmiaru, poczucia ważności lub emocji związanych z konkretnym obiektem. Zastanów się, jak możesz organizować obiekty w kadrze, aby stworzyć poczucie kontekstu i równowagi.

Zastosuj odpowiednią kompozycję.

Zasada trójpodziału jest tą zasadą kompozycji, którą z reguły poznajemy jako pierwsza. Umieszczenie obiektu w lewej lub prawej trzeciej części kadru często zapewnia dobrą kompozycję. Jednak nie polegaj na niej całkowicie. Przykładowo w niektórych  sytuacjach pozycja centralna czasami wygląda znacznie lepiej, a czasami najlepsze okaże się złamanie wszelki zasad i spontaniczne uchwycenie sceny. Robiąc fotkę, przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie: „Jaki jest temat mojego zdjęcia?” Może to być jakaś formacja geologiczna, ciekawy wzór, drzewo lub roślina, a następnie wybierz sposób kompozycji, który będzie najlepiej wyrażał główny temat.

Pixabay at Pexels

Zostaw najistotniejsze elementy i usuń rozpraszacze.

Kiedy spojrzysz na dwie fotografie tego samego krajobrazu, ta prostsza zawsze wydaje się lepsza. Oczywiście są wyjątki, ale warto o tym pamiętać podczas sesji fotograficznej. W pierwszym kroku rozejrzałeś się i znalazłeś główne, godne uwagi, elementy krajobrazu. Teraz musisz dokładniej określić położenie tych obiektów w kadrze i wyeliminować wszystko, co może rozpraszać uwagę.

Zdefiniuj pierwszy plan i tło.

Zazwyczaj obiekt powinien znajdować się na pierwszym planie i wypełniać większość kadru. Maleńki kwiatek w kącie nie jest tematem, ale zaledwie dodatkiem. Jednak kiedy pokażesz go w większym rozmiarze, możesz wyraźnie zakomunikować, że należy na nim skupić uwagę. Zobacz też, czy w tle są jakieś ciekawe elementy. Masz dwa narzędzia do podkreślenia lub odwrócenia uwagi od tła: ogniskowa i przysłona. 

Zdjęcia krajobrazowe są zwykle robione z wąską przysłoną, aby oddać wrażenie przestronności, jednak jest wiele wyjątków, więc dostosuj ustawienia do efektu, jaki chcesz uzyskać. 

travis blessing at Pexels

Fotografuj dotąd, aż będziesz zadowolony z efektu.

Szanse na stworzenie arcydzieła przy pierwszym zwolnieniu migawki są bardzo małe. Piękno ery cyfrowej polega na tym, że bez problemu możemy wykonać mnóstwo zdjęć, dokonując wielu drobnych zmian i obserwując efekt swoich poczynań na wyświetlaczu LCD. Niektórzy profesjonalni fotografowie kategorycznie odradzają oglądanie każdego zdjęcia po naciśnięciu spustu migawki. W większości przypadków jest to prawda, jeśli zbyt często będziesz patrzeć na ekran, możesz zbytnio się rozproszyć i umknął Ci najważniejsze elementy procesu. Jednak z drugiej strony, warto co jakiś czas sprawdzić, co udało Ci się uzyskać i na podstawie tego dokonać niezbędnych korekt. 

Przetestuj, czy udało Ci się uzyskać zamierzony efekt.

Pamiętaj, aby pokazać swoje zdjęcia innym. Możesz je wywołać w fotolabie i pokazać znajomym, prosząc o opinie. Możesz umieścić je na serwisach społecznościowych i sprawdzić, jakie wywołują reakcje. A wreszcie możesz zamieścić je na specjalistycznych forach lub odpowiednich grupach na Facebooku. Dzięki czemu będziesz mógł zapoznać się z oceną innych fotografów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *