Najczęstsze błędy podczas robienia portretów.
Istnieje mnóstwo zasad dotyczących fotografii portretowej i chociaż wiele z nich jest w praktyce pomijanych, to na niektóre warto zwrócić szczególną uwagę. Poniżej przedstawimy najczęstsze błędy w fotografii portretowej, które pojawiają się na zdjęciach amatorów.
Model czuje się niekomfortowo.
Jeśli modelka doświadcza jakiegoś rodzaju dyskomfortu podczas sesji fotograficznej, to istnieje spora szansa, że finalne ujęcia nie będą wyglądały dobrze.
Dlatego, zanim zaczniesz robić zdjęcia, porozmawiaj z modelką. Wyjaśnij jej jaki efekt chcesz uzyskać. Dzięki nawiązanemu kontaktowi fotografowana osoba poczuje się bardziej zrelaksowana, co z pewnością będzie widoczne na wykonanych fotkach.
Jeśli uda ci się osiągnąć pożądany rezultat, powiedz o tym modelce, jeśli nie, to bądź taktowny, aby niepotrzebnie jej nie deprymować.
Niewłaściwa pozycja dłoni.
Niedoświadczone modelki często stają przed pytaniem: co zrobić z rękami? Ręce, które po prostu swobodnie zwisają po bokach ciała, mogą dobrze się prezentować, ale niekiedy warto je np. lekko unieść, lub ułożyć na biodrach.
W niektórych przypadkach dobrym pomysłem mogą być skrzyżowane ręce na klatce piersiowej, jednak warto pamiętać, że takie ułożenie może stać się wizualną barierą dla widza.
Jeśli nie chcesz przekazać na zdjęciu uczucia niepokoju lub napięcia, upewnij się, że ręce modelki są rozluźnione, a nie zaciśnięte w pięści. Możesz zaproponować modelowi podniesienie przedmiotu lub użycie czegoś jako podpory. Przykładowo, jeśli modelka stoi za siedzącą osobą, to może położyć dłonie na jej ramionach lub na oparciu krzesła.
Masywne ramiona.
Z reguły ramiona są jedną z najszerszych części naszego ciała, więc ustawiając aparat pod kątem prostym do ciała modelki, możesz wizualnie uczynić ją masywniejszą. Lepiej lekko zwrócić barki w bok, co wizualnie zawęzi górną część ciała i korzystnie podkreśli całą sylwetkę.
Fałdy na szyi.
Jeśli modelka stanie tyłem do fotografa i wykona lekki półobrót, to najprawdopodobniej na jej szyi powstaną nieestetyczne fałdy. Na szczęście istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu.
Możesz ukryć je pod kołnierzem marynarki lub koszuli, ewentualnie przykryć szalikiem. Możesz też po prostu zmienić kąt ujęcia lub poprosić modelkę, aby obróciła się w kierunku kamery nie głową, lecz całym ciałem.
Ślady po noszonych ubraniach.
Ślady wynikające z ucisku, po wcześniej noszonych ubraniach to również częsty błąd, którego można uniknąć. Jeśli modelka ma mieć robione zdjęcia np. w sukience bez ramiączek, to warto aby przebrała się w nią nieco wcześniej, przed rozpoczęciem sesji. Ewentualnie nasza modelka, przygotowując się do sesji, powinna nosić luźne ubrania.
Pamiętajmy też, że mogą pozostawać ślady po noszonych skarpetkach, zwłaszcza jeżeli są dosyć obcisłe, więc jeśli zdecydujesz się fotografować modelkę boso, z gołymi kostkami to skarpetki, czy podkolanówki należy zdjąć odpowiednio wcześniej. Pamiętaj, że im osoba jest starsza, tym dłużej pozostają ślady na jej skórze. W niektórych przypadkach można przyspieszyć cały proces za pomocą ciepłego prysznica.
Złe ustawienie głowy.
Jeśli fotografujesz małą grupę osób, nie ustawiaj ich w jednej linii i upewnij się, że ich głowy nie znajdują się na tym samym poziomie w kadrze.
Spróbuj przełamać tę linię, sadzając kogoś na krześle, kolejna osoba niech przysiądzie na poręczy krzesła, a trzecią możesz ustawić za lub przed krzesłem.
To nada zdjęciu ciekawą dynamikę trójkąta, którego linie będą ustawione pomiędzy modelami. Dzięki temu, prostemu zabiegowi widz będzie miał poczucie zaangażowania w akcję na zdjęciu.
Niechciane elementy.
Nigdy nie zapomnij o tle. Dbając o ustawienie modela, fotograf często zapominamy o tym, co dzieje się za nim.
Niezależnie od tego, czy fotografujesz w plenerze, czy w pomieszczeniu, upewnij się, że za modelem nie pojawiają się niepotrzebne przedmioty, takie jak doniczki, lampy, latarnie, drzewa itp.
Ujęcia z dołu.
Fotografując modelki pod małym kątem, postaraj się znaleźć odpowiednią pozycję, aby jej twarz nie była zbyt uniesione. Poproś fotografowaną osobę, aby nieco spuściła głowę, ale tak, aby nie pojawiły się niepożądane zniekształcenia, takie jak np. fałdy na szyi.
Nie oczekuj, że dzieci będą dla Ciebie pozować.
Jeśli będziesz miał dużo szczęścia, będziesz mógł zrobić kilka udanych zdjęć dziecka. Najlepiej odwrócić uwagę malucha od rozpraszających go bodźców, np. kolorowanką lub pozwolić mu bawić się starym aparatem. Kiedy uda Ci się go zaangażować w tego typu czynność, będziesz mógł zrobić dobre zdjęcia. Jeśli zachowujesz się spokojnie i potrafisz zainteresować dziecko, zostaniesz nagrodzony świetnymi zdjęciami.