Malowanie światłem w fotografii

Malowanie światłem pozwala na kreatywne wykorzystanie zewnętrznych źródeł światła w fotografii cyfrowej. Fotografując poruszające się obiekty uzyskujemy możliwość dowolnej modyfikacji i kreowania oświetlenia, co pozwala na osiągnięcie rozmaitych efektów. Technika ta jest stosunkowo prosta w realizacji. Nie wymaga posiadania drogiego sprzętu, np. obiektywów.
Czego potrzebujemy do uzyskania efektu malowania światłem.
Do stworzenia podstawowej fotografii z efektem malowania światłem potrzebujemy jedynie aparatu z trybem manualnym, zewnętrznego źródła światła (latarki, światełek choinkowych, wskaźnika laserowego itp.) oraz statywu, który można w zasadzie pominąć, jeśli uda nam się ustawić aparat nieruchomo na podłożu. Tego typu zdjęcia najlepiej uzyskuje się nocą lub w mocno zaciemnionym pomieszczeniu.
Należy więc przygotować miejsce tak aby móc się swobodnie poruszać, dopasować kadr i ustawić nieruchomo aparat. Warto pamiętać o wyłączeniu stabilizacji obrazu oraz o przejściu na manualny tryb ostrości. Ustawiamy długi czas naświetlania – min. 5 s. Im dłuższy będzie czas, tym więcej ruchów możemy wykonać, nasza fotografia będzie ciekawsza. Pozostałe parametry ekspozycji powinny wynosić około: ISO 100-200, przysłona f/4 lub więcej. Po uruchomieniu samowyzwalacza, przechodzimy na drugą stronę aparatu. W ten sposób stajemy się operatorem światła (malarzem) i zaczynamy malować w przestrzeni. Jeżeli mamy do dyspozycji drugą osobę, możemy poprosić ją o pomoc – efekt będzie ciekawszy. Po upływie wyznaczonego dla naświetlania czasu aparat zarejestruje wszystkie ruchy światła na zdjęciu jako smugi. Aby pozostać możliwie najmniej widocznym dla aparatu, warto założyć ciemne ubrania.
Jakie możliwości w fotografii daje malowanie światłem?
Korzystając z tej techniki, możemy tworzyć różnego rodzaju napisy, grafiki i wiele innych kompozycji w przestrzeni ograniczonej jedynie kadrem naszego aparatu i czasem naświetlania. Ciekawą alternatywą może być przeniesienie aparatu na statywie w pobliże ruchliwej ulicy i rejestrowanie ruchu świateł samochodów, tworzących ciekawe pasy. Technika ta pozwala na uzyskanie ciekawych kompozycji bez konieczności wychodzenia z domu. Jest ciekawym sposobem na kreatywne spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.