Kształty, faktury i wzory w fotografii
Czym jest kształt w fotografii?
Kształt to zarys przedmiotu, pokazujący jego cechy, takie jak wygląd, złożoność czy wielkość. Jest podstawowym elementem, po którym poznajemy przedmioty. Stąd także w fotografii kształty mają duże znaczenie.
Najczęstszym motywem fotograficznym z wykorzystaniem kształtu jest efekt sylwetki (ang. Silhouette effect).
Jest to po prostu przedstawienie postaci lub przedmiotu jako ciemnej plamy, z mocno zarysowanymi konturami. Widzisz jedynie zarys sylwetki, bez szczegółów.
Efekt sylwetki otrzymasz, fotografując pod światło obiekt na jaśniejszym tle. W takim kadrze to tło ma poprawną jasność, natomiast fotografowana osoba lub rzecz jest jedynie czarnym kształtem, z przepalonymi cieniami. Pamiętaj więc, aby zmierzyć światło na jasnej części tła, ponieważ jeżeli zmierzysz je na fotografowanym obiekcie, zamiast efektu silhouette na zdjęciu otrzymasz „normalną” postać i przepalone tło.
Podczas fotografowania w plenerze, dobrym czasem na zdjęcia z efektem sylwetki jest wschód oraz zachód słońca. Słońce wiszące nisko nad horyzontem nie tylko ułatwi sfotografowanie postaci jako ciemnego kształtu, ale także ciepły odcień słonecznego światła o tych porach dnia da przyjemne kolory tła (złota godzina).
Czym jest faktura w fotografii?
Faktura. Każdy przedmiot ma powierzchnię. Ta powierzchnia może być jednolita i gładka, albo może być także nierówna, chropowata, pomarszczona. Lub na przykład pofalowana. Im bardziej powierzchnia przedmiotu jest gładsza, tym mówi się, że ma mniejszą fakturę. I na odwrót, im powierzchnia przedmiotu jest mniej gładka, tym faktura jest większa. Aby zobaczyć fakturę przedmiotu, potrzebne jest odpowiednie światło. To ono wyczarowuje fakturę.
Faktura sama w sobie także bywa tematem fotografii. Sfotografowana z bliska łuszcząca się z farby ściana, zardzewiałe żelazne drzwi, widziana z góry powierzchnia pustyni to tylko niektóre z nich.
Warto rozejrzeć się wokół w poszukiwaniu takich tematów. Sfotografuj je wyizolowane z otoczenia, a nabiorą zupełnie nowego znaczenia.
Przy fotografowaniu faktury przedmiotów śmiało eksperymentuj z bezpośrednim, ostrym światłem, które dodatkowo zwiększa kontrast i tę fakturę podkreśla.
Czym jest wzór w fotorfafii?
Wzór to zestawienie kilku lub kilkunastu powtarzających się elementów. Zwykle są to powtarzające się kształty, które mogą dodatkowo zostać podkreślone powtarzającym się kolorem. Elementy składające się na wzór niekoniecznie muszą być idealnie jednakowe, ważne, by były jak najbardziej zbliżone wizualnie do siebie.
Wzory mają tendencję do przyciągania wzroku, stąd często fotografie wykorzystują ten motyw. Ale na wzory trzeba też uważać. Fakt, że przyciągają wzrok może skutkować odwróceniem uwagi widza od prawdziwego tematu zdjęcia.
Gdzie szukać wzorów do naszych zdjęć?
Właściwie wszędzie: w przyrodzie, w architekturze, wśród ludzi. Wśród płaskich kształtów, brył, faktur lub kolorów.
Najlepiej, gdy kadr przedstawia zaskakujące zestawienie, którego widz sam w rzeczywistości nie dostrzega.