Close

28 lipca, 2021

Jak zrobić zdjęcie dziecka, aby wyglądało profesjonalnie?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zdjęć jest fotografia dziecięca. Często dumni rodzice, zafascynowani wczesnym dzieciństwem swoich pociech, przychodzą do profesjonalisty, aby zrobić uroczą sesję swojemu maleństwu. Jednakże w dobie olbrzymiego postępu technologicznego posiadamy coraz lepszej jakości aparaty fotograficzne, nawet w swoich smartfonach. Dlatego też obecnie możemy z powodzeniem wykonać taką sesję samodzielnie.

Jak zrobić zdjęcie dziecka, aby wyglądało profesjonalnie?

Choć profesjonalne sesje mogą być naprawdę niesamowite, to zatrudnienie zawodowego fotografa, bywa dość kosztowne i nie wszyscy rodzice mogą sobie na to pozwolić. Jednym ze sposobów obejścia tego problemu, jest zrobienie tego samodzielnie, nawet jeśli jedynym aparat, jaki posiadamy, jest ten w telefonie.

Ponieważ aparaty w smartfonach bardzo różnią się od tradycyjnych, używanych przez profesjonalistów, dlatego też nie należy oczekiwać, że jakość zdjęć, zrobionych telefonem komórkowym, będzie dorównywać fotografiom wykonywanym profesjonalnym sprzętem.

Jednakże przestrzeganie kilku prostych zasad, z pewnością pomoże zrobić własnym telefonem zdjęcia dziecka, które faktycznie wyglądają dobrze.

Jak więc robić telefonem zdjęcia dziecka, jak profesjonalista? Cóż, najpierw musimy się odpowiednio przygotować do tego przedsięwzięcia. Niestety nie możemy po prostu klikać z nadzieją na dobry efekt, bo po prostu może się to nie udać. Dlatego też powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, co robić w takiej sytuacji.

Na samym początku warto zaczerpnąć nieco inspiracji, aby mieć wizję, jaki rodzaj zdjęć chcemy uzyskać. Przeszukiwanie internetu, mediów społecznościowych takich jak np. Instagram, czy też Pinterest, może być bardzo przydatne. Jeśli zadamy sobie trochę trudu i poświęcimy swój czas na wnikliwy research, to możemy znaleźć ciekawy pomysł na dziecięcą sesję. Powinniśmy także stworzyć osobistą listę interesujących nas ujęć, żeby mieć odniesienie, do którego zmierzamy w naszych działaniach.

Na tym początkowym etapie dobrze jest zdecydować, jaki zamierzamy uzyskać efekt. Na przykład musimy ustalić, czy chcemy wykonać sesję zdjęciową śpiącego dziecka, czy też zamierzamy fotografować je podczas zabawy?

Poza tym można także z wyprzedzeniem wybrać idealną porę dnia, kiedy wiesz, że dziecko będzie mocno spało lub w aktywny sposób będzie zajęte zabawą.

Powinieneś także wcześniej przygotować zabawki, rekwizyty i wszystko, co może okazać się przydatne podczas sesji, dzięki temu oszczędzisz czas i nie stracisz idealnego momentu na zdjęcie.

Upewnij się również, że wszystko, czego  potrzebujesz, znajduje się w pobliżu i jest gotowe do użycia. Oczywiście chodzi o statyw, lub inne akcesoria, takie jak obiektywy, które najlepiej jest przygotować z wyprzedzeniem.

Jak właściwie przygotować tło do dziecięcej sesji zdjęciowej?

Tło i otoczenie dziecka są bardzo istotnym elementem każdej fotografii. Odpowiednio dobrane, może w znacznym stopniu poprawić obraz i sprawić, że nasza dziecięca gwiazda będzie się błyszczeć i uchwycimy ją w najbardziej uroczych odsłonach.

Jeśli chodzi o tło, może to być dowolny wybór, uzależniony od osobistych preferencji. Aby upewnić się, że dziecko pozostanie w centrum uwagi na zdjęciu, wielu profesjonalnych fotografów dziecięcych używa zwykłego, jednostajnego tła do swoich zdjęć.

Możesz to łatwo uzyskać, zawieszając zwykły ekran za dzieckiem. Może on być wykonany z dowolnego materiału tzn. tkaniny,  płótna, czy też z dużego kartonu. Nie powinien on być jednak zbyt błyszczący, ponieważ będzie niepotrzebnie odbijał światło i tym samym może spowodować jasne plamy na tle. Chyba że, masz właśnie taki zamysł i taki efekt chcesz uzyskać.

Inną, równie istotną sprawą jest zapewnienie dziecku wygodnego miejsca do siedzenia lub leżenia. Mogą to być ozdobne narzuty, kocyki, czy też poduszki. Po prostu znajdź to, co Ci odpowiada. Rozważ też użycie miękkich, pluszowych zabawek, jako elementów scenerii. Nie ma nic złego w robieniu zdjęć dziecka bez żadnych rekwizytów, ale czasami  dodają one fotografii wyjątkowego charakteru.

Dlaczego należy zapoznać się ze wszystkimi funkcjami swojego aparatu?

Naprawdę warto dobrze poznać swój aparat, również ten w naszym telefonie, ponieważ jest to podstawa robienia dobrych zdjęć. Dotyczy to także fotografowania naszych maluszków. Aby w pełni skorzystać z dostępnego narzędzia, jakim jest aparat fotograficzny w smartfonie, musimy poświęcić trochę czasu, aby się z nim zapoznać.

Musisz więc zrozumieć, jak działają jego poszczególne funkcje, aby w pełni świadomie z niego korzystać i po prostu robić świetne fotki.

Na samym początku należy sprawdzić specyfikację aparatu. Dzięki temu uzyskasz wyobrażenie o jego możliwościach i ograniczeniach. Będziesz również wiedział, jak właściwie go ustawić, adekwatnie do okoliczności i czego unikać, aby nie zepsuć świetnego ujęcia.

Obok znajomości specyfikacji technicznej aparatu, inną przydatną rzeczą do zrobienia jest  nauczenie się ręcznego sterowania. Oznacza to, że zamiast automatycznych ustawień, możesz sam przejąć kontrolę i samodzielnie decydować o idealnych ustawieniach do wykonania dobrego zdjęcia.

Pozwala to wpłynąć na ostateczny wygląd fotografii i na większą swobodę twórczą. Dzięki temu możesz dostosować ekspozycję do swoich upodobań i bawić się ostrością tak, aby uzyskać dokładnie taki efekt, jaki chcesz. To tylko jedna z zalet fotografowania w trybie ręcznym, ale to nie oznacza, że nie powinieneś robić zdjęć w trybie automatycznym. Czasami ciekawe momenty bywają tak krótkie, że z pewnością je przegapisz, jeśli będziesz próbował ręcznie ustawić aparat. Właśnie w takich sytuacjach ustawienia automatyczne są wręcz niezbędne.

Jednakże, kiedy chcesz sfotografować moment, kiedy dziecko śpi, to masz trochę czasu na dostosowanie odpowiednich elementów sterujących w aparacie i warto z tego skorzystać.

Oczywiście oprócz wymienionych wyżej wskazówek nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu i odpowiednim unieruchomieniu aparatu, jeśli sytuacja tego wymaga. Poza tym dobrze jest nieco poeksperymentować z perspektywą i porobić serię ujęć, pod różnymi kątami.

Z całą pewnością zaowocuje to prawdziwymi, fotograficznymi perełkami, które warto wydrukować i podziwiać także w papierowej formie. Dlatego też nie powinniśmy zwlekać, tylko wywołać zdjęcia w sprawdzonym fotolabie.

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *