Close

27 października, 2021

Jak zrobić dobre zdjęcia w domu?

Coraz częściej decydujemy się na sesje fotograficzne w domu. Przyczyn tego może być kilka, jedną z głównych jest banalna nieśmiałość. Po Prostu wiele osób czuje się nieswojo, pozując przed przypadkowymi ludźmi. Jeśli fotografowana osoba nie czuje się komfortowo, nawet najlepszy fotograf nie będzie w stanie zrobić dobrego zdjęcia. 

Domowa sesja zdjęciowa ma kilka niezaprzeczalnych atutów. Oprócz oszczędności czasu, mamy możliwość większego eksperymentowania. Jeśli wybrany styl okazuje się nietrafiony, możesz go od razu zmienić, zakładając inne ubrania lub modyfikując makijaż. W plenerze jest to problematyczne lub po prostu niemożliwe. Poniżej przedstawię kilka porad, jak robić lepsze zdjęcia w domu.

Dobór odpowiedniego sprzętu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma potrzeby kupowania drogiego sprzętu, aby uzyskać piękne ujęcia w domu. Możemy skorzystać z prostych rozwiązań.

Lustrzanka

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest lustrzanka cyfrowa. Umożliwia wykonywanie zdjęć o doskonałej jakości. Jeszcze 10-15 lat temu lustrzanki cyfrowe były uważane za sprzęt profesjonalnych fotografów. Ich cena była bardzo wysoka, a obsługa wymagała głębszej wiedzy.

Jednak teraz, wraz z postępem technologicznym i rozwojem popularności  fotografii, pojawiło się wiele modeli budżetowych lustrzanek, które świetnie sprawdzą się, jako narzędzie każdego fotoamatora. 

Smartfon

Większość nowoczesnych smartfonów z systemem Android i iOS jest wyposażona w niezły aparat fotograficzny. Sam proces fotografowania jest znacznie uproszczony dzięki różnorodnym aplikacjom do automatycznego przetwarzania obrazu. Jeśli masz pewną wiedzę, możesz także skorzystać z  trybu ręcznego i samemu ustawić czas otwarcia migawki, przysłonę oraz inne parametry..

Dodatkowe akcesoria

Jeżeli chcesz zrobić dobre zdjęcia w domu, będziesz także potrzebować szeregu dodatkowych akcesoriów:

  • statyw unieruchomi telefon lub aparat.
  • dodatkowe lampy będą przydatne do eksperymentowania ze światłem.
  • akcesoria (kwiaty, wazony, świece itp.) ozdobią obraz.

Oczywiście wszystko, czego potrzebujesz, możesz kupić online za niewielką kwotę w sklepie online np na Allegro.

Znajdź najlepszą lokalizację.

Prawie każda część mieszkania nadaje się na domową sesję zdjęciową. Ważne jest, aby pomieszczenie było uporządkowane i dostosowane do tematu fotografii.

Wybierając lokalizację, musisz wziąć pod uwagę poziom oświetlenia. 

Możemy wyróżnić trzy typy oświetlenia:

  • naturalne – światło słoneczne;
  • dodatkowe – lampy, softboxy;
  • mieszane – połączenie naturalnego i dodanego.

Profesjonalni fotografowie twierdzą, że najlepsze zdjęcia wychodzą w naturalnym świetle. W przypadku sesji zdjęciowej w świetle dziennym zaleca się ustawienie niskiego ISO (100-200) oraz krótkiego czasu naświetlania (optymalnie 1/60). Jeśli musisz robić zdjęcia  po zmroku, warto zwiększyć te parametry. ISO do 600-800, a czas naświetlania do 1 sekundy. 

Komponowanie obrazu do sesji zdjęciowej

Nie ma jasnych zasad dotyczących tworzenia obrazu, wszystko zależy od wyobraźni i dostępnych środków. 

Zaleca się unikania strojów w kratkę i jaskrawych nadruków, ponieważ będą one rozpraszać uwagę. Najlepszą opcją są ubrania w stonowanych kolorach. Na zdjęciach domowych dobrze wyglądają pastelowe barwy, które świetnie eksponują temat zdjęcia. . 

Akcesoria takie jak czapki, okulary, parasole, kwiaty, czy balony pozwolą na zrobienie niebanalnego ujęcia. Nie powinniśmy jednak z nimi przesadzić. Wystarczy założyć dyskretny szal lub wziąć stylowy parasol, który ożywi kadr. 

Odpowiedni makijaż to nieco bardziej złożona kwestia. Wszystko zależy od wyglądu osoby i efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć. Jednak w większości przypadków lepiej z nim nie przesadzać. Nawet brak makijażu czasami wygląda lepiej niż jego nadmiar. 

Karolina Grabowska at Pexels

Ustaw odpowiedni kąt.

W fotografii kąt to pozycja aparatu w stosunku do obiektu.
Możemy wyróżnić:

Ustawienie neutralne

Pozycja aparatu jest na wysokości twarzy fotografowanej osoby. Kąt ten nadaje zdjęciom naturalność i nie narusza proporcji. 

Widok z dołu

W tym wypadku aparat musi znajdować się pod obiektem. W ten sposób można stworzyć efekt powiększenia sylwetki fotografowanej osoby. Zdecydowanie nie powinniśmy korzystać z tego ustawienia w przypadku portretów. W efekcie otrzymalibyśmy twarz z długą szyją i ogromnym podbródkiem.

Widok z góry

W tym wypadku aparat jest ustawiony nad obiektem. 

Możesz dzięki niemu  tworzyć niebanalne zdjęcia o zabawnych proporcjach. Na przykład umieszczenie małego przedmiotu (pluszowej zabawki) nad osobą sprawi, że będzie ona wydawała się większa. 

Widok z poziomu gruntu

Jest to niewątpliwie kreatywna perspektywa. Przy odpowiednim pomyśle na ujęcie możesz uzyskać surrealistyczne zdjęcia, które stworzą wrażenie odrealnionego świata.

Udaną sesję zdjęciową warto ukoronować, przez wywołanie najlepszych zdjęć w ulubionym fotolabie, np tutaj: https://fotopremium.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *