Close

17 marca, 2020

Jak używać lampy błyskowej

Dla czego warto korzystać z lampy błyskowej?

Prawie wszystkie cyfrowe aparaty fotograficzne posiadają wbudowaną lampę błyskową, jednak wielu fotoamatorów boi się jej używać, aby nie wpłynęło to negatywnie na wykonane przez nich zdjęcie. I rzeczywiście, źle użyty Flash zepsuje nawet najlepsze ujęcie. Jest jednak kilka prostych zasad, które pozwolą cieszyć się udanymi zdjęciami wykonanymi z zastosowaniem lampy błyskowej.

Czy lampę błyskową używają tylko profesjonaliści?

Przede wszystkim to nieprawda, że z lampą błyskową fotografują tylko zawodowcy. Oczywiście bardzo często używają lampy błyskowej z tą jednak różnicą, że wykorzystują ją świadomie, znają jej zalety i wady, a co za tym idzie, potrafią ją umiejętnie wykorzystać.

Jeśli zaczniemy używać lampy błyskowej i oswoimy się z jej działaniem, wpłynie to bardzo korzystnie na jakość naszych fotografii. Nie jest to wiedza tajemna i każdy może ją opanować.

Jakie są zalety korzystania z lampy błyskowej?

Nie należy rezygnować z lampy błyskowej nawet w bardzo słoneczny dzień, gdy światła jest dużo i wydaje się, że dodatkowe jego źródło nie jest już potrzebne. Tymczasem jeśli fotografujemy pod słońce, fotografowany obiekt będzie niedoświetlony od frontu. Lekki błysk „wypełniający” lampy doświetli go i wydobędzie szczegóły z cieni.

W fotografii portretowej ustawiając błysk lampy na minimum, doświetlimy nieznacznie twarz modela i pozbędziemy się brzydki ostrych cieni. 

Jeśli na palnik lampy błyskowej nałożymy dodatkowo odpowiedni filtr, możemy dodać zdjęciu „klimatu” zmieniając kolorystykę oświetlenia. Możemy wtedy zharmonizować oświetlenie błyskowe z zastany albo przeciwnie: uczynić jego kolor elementem kontrastującym z oświetleniem otoczenia.

Oczywiście, lampa błyskowa jest niezbędna w sytuacjach, gdy nie posiadamy wystarczającej ilości światła. Należy tylko pamiętać o tym, aby kierować palnik lampy błyskowej nie na wprost, a na przykład na biały sufit, czy ścianę. Odbite od tych powierzchni światło będzie miękkie, rozproszone i przyjemnie wypełni pomieszczenie, oświetlając scenę.

Jakie są zalety korzystania z dyfuzora?

Nawet wbudowana lampa błyskowa, uważana za raczej mało przydatną (nie mamy możliwości obrotu jej palnika i musimy błyskać nim na wprost) może być użyteczna w takiej sytuacji, jeśli założymy na jej palnik coś, co rozproszy jej światło. Może to być mini dyfuzor, jakich dość dużo na rynku lub nawet białą torebkę foliową.

Oto przykłady różnych modyfikatorów światła błyskowego.

Program aparatu daje też możliwość sterowanie błyskiem przez funkcję „kompensacja ekspozycji”.

Możemy zmniejszać lub zwiększać moc błysku w zakresie 3 przysłon z krokiem co 1/2 przysłony. Moc błysku można zwiększyć, aby główny obiekt wyglądał na jaśniejszy, lub zmniejszyć, aby zapobiec powstawaniu niepożądanych obszarów prześwietlonych lub refleksów.

Umiejętnie użyta lampa błyskowa sprawdzi się również w fotografii reporterskiej, czy tak zwanej ulicznej, gdzie możemy przy jej pomocy zamrozić ruch dynamicznych scen, lub odwrotnie – podkreślić go.

Nie bójmy się więc używać lampy błyskowej w fotografii, gdyż jest to bardzo pomocne i użyteczne narzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *