Jak robić zdjęcia do okładek książek?

Istnieje wiele informacji o tym, jak zarabiać na robieniu zdjęć. Jednak najlepsi fotografowie stockowi skrywają tajemnicę – tworząc niszowe treści przeznaczone na okładki książek dla wyspecjalizowanych agencji.
Jak zaistnieć w branży okładek książek?
Istnieje kilka wyspecjalizowanych agencji, których głównym zadaniem jest dopasowania klientów do fotografów i ilustratorów. Współpraca z nimi może zapewnić fotografowi interesujące źródło zarobków.
Jednak agencje takie wymagają dobrego portfolio w ramach aplikacji. Jeśli nie masz jeszcze portfolio, a chcesz zacząć od razu, możesz spróbować dotrzeć do potencjalnych klientów w mediach społecznościowych. Przykładowo Instagram to świetne miejsce do prezentowania swoich prac.
Oczywiście w takim wypadku nie będziesz od razu pracować w standardowej relacji klient-fotograf. Jednak tworząc i publikując tego typu zdjęcia, nie tylko zyskujesz doświadczenie, ale także stopniowo tworzysz portfolio, które w przyszłości może okazać się kluczem do zdobycia ciekawej pracy.
Jak robić zdjęcia do okładek książek?
Autor i redaktorzy zazwyczaj przeglądają pracę wykonaną przez Ciebie i głównego projektanta. Natomiast osoba zajmująca się drukiem rozmawia z projektantem, aby upewnić się, że wszystkie kolory wyglądają prawidłowo. Z pewnością będziesz musiał zająć się częścią pracy związanej z kolorystyką na poziomie edycji zdjęcia. Nie bądź zaskoczony, jeśli zostaniesz poproszony o przerobienie wielu detali z błahych powodów. Zapewne w toku pracy powstanie wiele egzemplarzy okładki, z których tylko jedna wersja zostanie zaakceptowana. Ostatecznie liczy się opinia autora i redaktorów.
Pomyśl o formacie i układzie.
Jeśli chodzi o robienie zdjęć do okładek książek, ważne jest, aby wziąć pod uwagę proporcje. Okładki książek są prawie zawsze produkowane w formacie pionowym, więc obrazy poziome zwykle nie są interesujące dla projektantów.
Pamiętaj o tej potrzebie kadrowania podczas robienia zdjęć na okładki książek i upewnij się, że nie umieszczasz żadnych interesujących części obiektu lub kompozycji w pobliżu krawędzi kadru. Da to designerowi więcej opcji podczas używania obrazów w różnych układach.
Pamiętaj, aby wykonywać fotki 30-40% większe od żądanego formatu, pozostawiając miejsce na przyszłe poprawki.

Zostaw puste miejsce.
Robiąc zdjęcia na okładki książek, musisz pomyśleć o czymś więcej niż tylko o kompozycji. Musisz zapewnić miejsce na tytuł książki i autora. Innymi słowy, na zdjęciu na okładkę musi być co najmniej jedno miejsce, które jest wystarczająco duże, aby pomieścić tekst.
Możesz uchwycić te obszary, używając jednolitych kolorów, fotografując je z mniejszą ilością szczegółów lub używając małej głębi ostrości w celu rozmycia tła i pierwszego planu.
Zaplanuj swoje zdjęcia.
Jeśli masz trudności w tworzeniu dobrej kompozycji, która jednocześnie pozwala na umieszczenie tekstu, skorzystaj ze starej szkoły, czyli użyj szkicownika. Chwyć ołówek i kartkę, narysuj kilka pustych prostokątów i zacznij wyobrażać sobie wszystkie miejsca, w których projektant mógłby umieścić tytuł i nazwisko autora. Wtedy wyraźnie zobaczysz, jak i gdzie zostawić pustą przestrzeń.
Aby przenieść swoje zdjęcia na wyższy poziom, zastanów się, jakie rekwizyty chcesz użyć na zdjęciu i jak mogą pasować do właśnie wykonanych szkiców. Korzystanie ze szkicownika może naprawdę poprawić Twoje zdjęcia i zaoszczędzić Ci dużo czasu.
Upewnij się, że znasz ogólną koncepcję i wymagania dotyczące fotografii. Staraj się zachować dobrą komunikację ze wszystkimi pracującymi nad projektem, aby dokładnie wiedzieć, czego jakie są oczekiwania wobec robionych przez Ciebie zdjęć. Pomoże to uzyskać idealnie dopasowany obraz.
Szukaj inspiracji.
Jeśli próbujesz znaleźć pomysły na potencjalne zdjęcia na okładki książek, zdecydowanie warto przeglądać oferty księgarni. Najwygodniej w tym celu skorzystać ze sklepów internetowych.
Dobrym pomysłem jest również obserwowanie mediów społecznościowych różnych wydawców. Wielu z nich regularnie publikuje zdjęcia nadchodzących książek, które dadzą ci wyobrażenie o trendach w branży.
Podsumowanie.
Niezależnie od tego, czy chcesz urozmaicić swoją działalność fotograficzną i zacząć robić zdjęcia dla agencji, czy po prostu chcesz stworzyć okładkę do własnej książki, powyższe wskazówki powinny Ci pomóc. Przestrzegaj tradycyjnych zasad kompozycji, zrób miejsce na tytuł i dodatkowy tekst oraz poszukaj inspiracji. Zbuduj portfolio i opublikuj je online. Dowiedz się, które agencje stockowe są najlepsze dla fotografów i sprawdź, czy możesz umieścić swoje zdjęcia w nowym bestsellerze!