Close

24 lutego, 2022

Jak robić piękne zdjęcia smartfonem – wskazówki dla początkujących

Każdy może robić zdjęcia smartfonem, ale nie każdy jest w stanie zrobić naprawdę piękne fotografie swoim telefonem komórkowym. Dlatego poniżej przedstawię kilka porad dotyczących fotografii mobilnej, które z pewnością pomogą Ci stać się lepszym fotografem.

Dobre zdjęcie mobilne wyjdzie tylko w odpowiednich warunkach.

Oczywiście, aparat smartfona potrafi robić dobre zdjęcia, ale nie wszędzie i nie zawsze. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, gdzie i kiedy można uzyskać wysokiej jakości ujęcia. Smartfon w zdecydowanej większości przypadków może konkurować z aparatem tylko w warunkach odpowiednich do fotografowania. Fotografia mobilna sprawdza się, gdy kręcona scena jest dobrze oświetlona. Robienie zdjęć smartfonem o zmierzchu czy pochmurnej pogodzie nie jest tego warte, w większości przypadków zdjęcia okażą się mało wyraziste.

W złych warunkach oświetleniowych smartfon, w przeciwieństwie do standardowego aparatu, w większości przypadków jest bezużyteczny. Nawet najdroższy smartfon ma ograniczone możliwości fotograficzne po prostu ze względu na to, że jego aparat jest wyposażony w małą matrycę i niewielki obiektyw. Tym samym możliwości zdecydowanej większości smartfonów w zakresie fotografowania w warunkach słabego oświetlenia są bardzo skromne. 

Djordje Petrovic at Pexels

Zbliż się do obiektu, który fotografujesz.

Ta rada dotyczy zarówno standardowego aparatu, jak i smartfonów. Dlatego, jeśli chcesz sfotografować modelkę w zdjęcie w lesie, nie ma sensu robić zdjęcia z kilku metrów, ponieważ takie zdjęcie będzie wyglądać nieatrakcyjne. Bez względu na to, co fotografujesz, zawsze staraj się zbliżyć do obiektu, który chcesz uwiecznić. Stań dosłownie na wyciągnięcie ręki – właśnie z tej odległości wykonasz najlepsze zdjęcia, na których obraz będzie wyglądał interesująco i spektakularnie.

Nie używaj zoomu cyfrowego – zdjęcia będą słabej jakości.

Ta porada bezpośrednio wiąże się z poprzednią. Oczywiście, aparat w smartfonie może przybliżać obiekty. Najczęściej jest to wykonywane za pomocą zoomu cyfrowego. Jednak jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie korzystaj z tej możliwości. Na pierwszy rzut oka ta funkcja może wydawać się atrakcyjna, ale pamiętaj, że zoom cyfrowy tylko przycina obraz, a tym samym obniża jego jakość.

Oczywiście niektóre nowoczesne smartfony są już wyposażone w zoom optyczny, ale nawet w tym wypadku radziłbym ostrożnie korzystać z tej funkcji.

Aby pięknie rozmyć tło, ustaw się jak najbliżej obiektu.

Jak wiadomo matryca i obiektywy aparatu smartfona są bardzo małe, co nakłada pewne ograniczenia na możliwości fotografowania. W porównaniu z konwencjonalnym aparatem: bardzo trudno jest rozmyć tło i stworzyć efekt głębi, nawet flagowe modele smartfonów rozmywają tło za pomocą wbudowanego oprogramowania.

Jednak możesz sobie poradzić w tej sytuacji, jeśli pamiętasz jedną małą sztuczkę, która może pomóc rozmyć tło. Wystarczy zbliżyć się jak najbardziej do fotografowanego obiektu  – to wszystko, czego potrzeba, aby pięknie rozmyć tło. Ta metoda nie nadaje się do zarówno fotografowania ludzi, roślin, jak i przedmiotów.

Nie używaj standardowych filtrów (ani ogólnie jakichkolwiek filtrów), chyba że jest to konieczne…

Większość smartfonów oferuje użytkownikowi różnorodne filtry i „dekoracje”  zdjęć – od wypełnienia całego obrazu konkretnym odcieniem, po umieszczenie na fotografowanej osobie uszu króliczka czy innych śmiesznych elementów..

Oczywiście możesz się z nimi bawić. Jednak nie traktuj ich zbyt poważnie. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości, estetyczne ujęcie, trzymaj się z dala od filtrów.

Bezmyślne nakładanie jakichkolwiek filtrów nie jest najlepszym rozwiązaniem i większości przypadków tylko pogarsza jego jakość. Ale ponieważ możliwości aparatów smartfonów są gorsze od zwykłych aparatów, czasami można trochę „oszukać” i sztucznie upiększyć fotkę.

Na przykład, gdy fotografujesz na dworze w pochmurny dzień, a kolory wyglądają na nieco wyblakłe, możesz użyć filtra, który zwiększa kontrast, a także (ale bardzo ostrożnie!) wpływa na nasycenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *