Close

10 stycznia, 2020

Jak fotografować ryby w akwarium

Akwarystyka to bardzo popularne hobby. Wielu hodowców rybek akwariowych chciałoby uwiecznić swoich podopiecznych na ładnie wyglądających zdjęciach.

W dobie fotografii cyfrowej prawie każdy ma do dyspozycji dość dobrej jakości aparat. Mowa tu czy to o lustrzance z wymiennym obiektywem dobrym kompakcie, czy aparacie w smartfonie.

Fotografowanie podwodnego świata przez szybę akwarium sprawia jednak pewne problemy, dlatego przedstawimy kilka porad które, pomogą uporać się z tym zadaniem fotograficznym.

1. Postaraj się, aby akwarium było bardzo czyste. Szyby nie mogą nosić śladów żadnych zacieków, glonów itp. Woda powinna być krystalicznie czysta, a sama kompozycja, obsadzenie akwarium roślinami i dodatkowe elementy w nim umieszczone powinny być ładnie skomponowane, tak aby korzystnie wpływać na odbiór zdjęcia.

2. Jeżeli to Twoje pierwsze próby z tego typu fotografowaniem Postaraj się fotografować ryby które, nie są zbyt płochliwe, albo takie, które są przyzwyczajone do twojej obecności przed szybą akwarium. Jeżeli jednak chcesz sfotografować bardziej wymagające stworzenia Skonstruuj prostą “czatownię”. Po prostu zasłoń siebie i aparat dużym kawałkiem czarnego kartonu, w którym wycięty będzie otwór na obiektyw. W ten sposób będziesz niewidoczny dla ryb, które chcesz uchwycić na zdjęciu.

3. Niezbędny będzie statyw oraz lampa lub lampy błyskowe i wężyk spustowy do wyzwalania migawki. Jeśli to możliwe Zastosuj górne oświetlenie błyskiem, a drugą lampę umieść z boku akwarium tak, aby wydobywała kształty fotografowanych obiektów. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości lamp błyskowych albo nie możesz odłączyć ich od aparatu, zastosuj mocne światło żarowe, lub LED i dobierz balans bieli.

4. Fotografując, zapisuj pliki RAW. Ułatwi to dalszą obróbkę zdjęcia.

5. Zadbaj o to, aby zdjęcie nie było przeładowane detalami. Ustaw się w takim miejscu, by bez konieczności zmiany kadru uzyskać ciekawe obrazy. Po prostu cierpliwie czekaj, aż ryba wpłynie w obszar, który chcesz sfotografować.

6. rób dużo zdjęć, Ustaw szybki czas otwarcia migawki, aby zamrozić ruch, jeśli taka jest koncepcja twojego zdjęcia. Wykonując wiele ujęć, masz większe szanse na wybranie kilku naprawdę dobrych.

7. Staraj się nie stresować ryb. Dla większości gatunków błysk lamp nie będzie stresogenny, natomiast należy zadbać o to, by nie stukać w szyby akwarium, nie robić zbyt wiele hałasu i ogólnie rzecz biorąc nie niepokoić przesadnie mieszkańców akwarium swoją obecnością.

8. Dla chcących spróbować takiej fotografii, a nie posiadających akwarium ciekawym rozwiązaniem jest odwiedzenie sklepu zoologicznego. Zapytajmy, może właściciel pozwoli nam po zamknięciu wykonać kilka zdjęć.

Jest to bardzo ciekawa dziedzina fotografii i warto się z nią zmierzyć. Wykonane zdjęcia będą ciekawym urozmaiceniem naszego zbioru fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *