Close

3 czerwca, 2020

Jak fotografować gwiazdy?

Fotografowanie rozgwieżdżonego nieba może dać nam wiele satysfakcji.

Nie ma większego znaczenia, czy fotografujemy w plenerze, czy ze swego balkonu, albo okna, zdjęcia gwiazd będą zawsze niezwykłe, a wykonane z nich odbitki ozdobią nasz album fotograficzny, lub ścianę. Możemy się też nimi pochwalić w mediach społecznościowych.

Jaki sprzęt dobrać do fotografowania gwiazd ?

Do fotografowania nieba, nawet jeśli jesteśmy w tej dziedzinie początkujący, potrzebować będziemy minimum sprzętu, który pozwoli nam wykonać ostre i nieporuszone zdjęcia.

Oto zestaw minimum:

  • Statyw. To podstawa. Unieruchomi on nasz aparat podczas długich ekspozycji i pozwoli dowolnie długo naświetlać plik cyfrowy bez poruszenia. Dzięki statywowi zdjęcia wyjdą ostre i bez widocznych poruszeń obrazu.
  • Wężyk spustowy. Jest potrzebny, ale nie niezbędny, gdyż możemy go zastąpić samowyzwalaczem aparatu.
  • Obiektywy. W zależności co chcemy fotografować, mogą to być obiektywy szerokokątne, lub teleobiektyw. Oczywiście im lepszy obiektyw, tym lepsza jakość zdjęcia, ale na początek wystarczy nam nawet zoom tzw. kitowy.

W jaką pogodę fotografować gwiazdy ?

Sukces zdjęć nocnego nieba to pogoda. Musimy wybrać wieczór lub noc z bezchmurnym niebem, bez mgły i co ważne brak księżyca, którego światło przeszkadzałoby nam w uchwyceniu słabego światła gwiazd. Dodatkowym atutem jest też oddalenie od świateł miasta, ale na to nie zawsze możemy sobie pozwolić.

  Jakie parametry dobrać do fotografii gwiazd nocą ?

Światło gwiazd, nawet przy ciemnym i bezchmurnym niebie jest znikome, dociera do nas przecież z niewyobrażalnej odległości.

Dlatego fotografując, musimy nastawiać długie czasy naświetlania, a do tego tak dobrać czułość matrycy, aby unikając szumów wykonać ostre zdjęcie. W dobrych warunkach wystarczy ISO 1600 i czas naświetlania 10-15 sekund. Dłuższy czas naświetlania spowoduje, że zdjęcie będzie się wydawać poruszone. Przyczyna tego zjawiska jest ruch obrotowy ziemi.

Wydłużając czas naświetlania, możemy za to uzyskać piękne obrazy poruszających się gwiazd. Będą to wielobarwne okręgi obrazujące ich drogę po niebie zarejestrowana na matrycy aparatu.

Pamiętajmy, aby wydłużając czas naświetlania zmniejszyć czułość matrycy i przymknąć przysłona do wartości f8 – f11.

Jaki możemy urozmaicić zdjęcia gwiazd ?

Całkowicie bezchmurne niebo, to rzadkość, dlatego nie przejmujmy się kilkoma obłokami. Takie elementy dodadzą naszemu zdjęciu uroku.

Wykorzystajmy też elementy krajobrazu, na przykład ujmijmy w kadrze gałąź drzewa, albo dachy sąsiednich budynków. Zdjęcia nabiorą nieco innego charakteru i przestaną mieć charakter dokumentalny.

Co jeszcze możemy fotografować na nocnym niebie ?

Przy okazji fotografowania gwiazd możemy też uchwycić inne zjawiska, na jakie nie zwracamy uwagi na nocnym niebie.

Długie czasy naświetlania pozwolą nam zarejestrować smugi świateł przelatujących samolotów, poruszające się satelity, a jeśli będziemy mieć szczęście nawet przelatujący meteoryt.

Podsumowując, fotografowanie nocnego nieba może przysporzyć wielu emocji i zaowocować wieloma niezwykłymi zdjęciami.

Z czasem, dojdziemy do wprawy, jeśli chodzi o dobór parametrów naświetlania, gdyż nie ma tutaj ścisłych reguł, a wszystko zależy od naszego wyczucia.

Pomocne będą nam aplikacje mobilne, które pokazują jakie gwiazdy możemy fotografować w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy i pory roku. Są one dostępne w sieci zarówno w wersjach darmowych, jak i płatnych. Polecam aplikacje Skyview, która posiada wiele ciekawych funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *