Close

10 stycznia, 2020

Jak dbać o sprzęt fotograficzny?

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy, rzadziej robimy zdjęcia.

Warto wykorzystać te dni, aby przeprowadzić konserwację naszego sprzętu fotograficznego.

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonać to czyszczenie obiektywów.

jak dbać o sprzęt fotograficznych

Jeśli używamy filtrów UV przednie soczewki naszych „szkieł” nie powinny być zabrudzone. Niestety soczewki znajdujący się od strony korpusu aparatu często zbierają drobiny kurzu lub są dotykane palcami, co pozostawia na nich ślady.

Przed przystąpieniem do czyszczenia musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Wystarczy taki oto zestaw, aby skutecznie wyczyścić obiektyw.

Zacznijmy od tylnej soczewki, delikatnie zdmuchując gruszką pyłki i kurz, a następnie kolistymi ruchami, przy użyciu pędzelka oczyścimy najpierw szkło soczewki a później bagnet obiektywu, styki i brzeg obudowy. Starajmy się wykonywać ruchy, które przesuną zabrudzenia poza soczewkę i obudowę obiektywu.

Natychmiast po oczyszczeniu soczewki załóżmy dekielek, aby na nowo jej nie zabrudzić.

Podobnie postępujemy z przednią soczewką. Odkręcamy filtr UV i przy pomocy strumienia powietrza oczyszczamy powierzchnię szkła soczewki. Następnie postępujemy analogicznie jak z soczewką tylną, przy czym możemy też zastosować specjalne płyny do czyszczenia optyki. Uwaga: stosujmy specyfiki przeznaczone specjalnie do tego celu, inaczej możemy uszkodzić lub nawet zniszczyć soczewkę, lub co najmniej jej powłoki antyrefleksyjne.

Po oczyszczeniu soczewek użyjmy miękkiego pędzelka, by oczyścić obudowę obiektywu z kurzu i innych zanieczyszczeń. 

Oczyszczony obiektyw możemy zamknąć w futerale i odłożyć na półkę lub do torby fotograficznej, gdzie będzie czekał, aż sięgniemy po niego, wybierając się robić zdjęcia.

Nie tylko obiekty wymagają czyszczenia. Przeglądnijmy się torbie fotograficznej. Ona też może być zabrudzona po całym sezonie używania. Wyjmijmy z niej wszystkie rzeczy i odkurzmy ją odkurzaczem, przetrzyjmy delikatnie wilgotną ściereczką i pozostawiamy do wyschnięcia.

Dodatkowy osprzęt również pieczołowicie oczyśćmy z kurzu i drobnych zanieczyszczeń, jeśli to możliwe przetrzyjmy wilgotną ściereczką i odłóżmy do odpowiednich futerałów i pudełek.

Jeśli sprzętu fotograficznego mamy niewiele możemy go po prostu przechować do nowego sezonu w torbie fotograficznej.

Inna i znacznie poważniejsza sprawa to czyszczenie matrycy aparatu fotograficznego.

Po całym sezonie zdarza się, że na jej powierzchni osiada kurz i drobne pyłki lub włoski. Te mikro zanieczyszczenia będą widoczne na zdjęciach i należy się ich koniecznie pozbyć. 

Osobiście odradzam czyszczenie jej we własnym zakresie, gdyż jest to serce aparatu i nasz błąd może mieć bardzo poważne konsekwencje z wymianą matrycy włącznie. Lepiej więc nie ryzykować i oddać aparat do czyszczenia w wyspecjalizowanym serwisie fotograficznym. Jest to pewien wydatek, ale stanowi to ułamek ceny wymiany matrycy.

Przestrzegam również przed stosowaniem „cudownych” sposobów, jakie możemy znaleźć w internecie. Takie porady często prowadzą do uszkodzenia czy to obiektywu, aparatu, czy osprzętu. 

Zachowajmy zdrowy rozsądek. Umiejętnie konserwując sprzęt fotograficzny, nie tylko przedłużamy jego żywotność, ale też w przypadku na przykład sprzedaży otrzymamy znacznie wyższą cenę za ładnie utrzymany obiektyw lub korpus aparatu.

Tak czy inaczej, zadbany sprzęt będzie nam służył dłużej i będzie mniej podatny na awarie, a nasze zdjęcia będą wymagały mniej pracy przy retuszowaniu i będą na pewno ładniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *