Close

9 czerwca, 2020

Co to jest makrofotografia

Czym charakteryzuje się makrofotografia?

W makrofotografii obiekty przedstawia się na zdjęciach w naturalnych rozmiarach lub w powiększeniu. Za zdjęcia makro uznaje się również duże zbliżenia niewielkich przedmiotów wykonane z małych odległości. Taką technikę robienia zdjęć wykorzystujemy wówczas, gdy nie chcemy przedstawiać jakiejś całości, lecz skupić się na drobnym detalu – kwiatku, liściu, owocu czy owadzie. 

Wiele modeli cyfrowych aparatów kompaktowych posiada tryb makro lub super makro pozwalający na fotografowanie detali. Posiadacze lustrzanek mogą zaopatrzyć się w obiektywy makro, ale jest to dość drogi sprzęt. 

Soczewki nasadowe – alternatywa do obiektywów makro.

Oszczędnym rozwiązaniem może być zakup soczewek nasadowych. Zakładając je na obiektyw, zwiększamy skalę odwzorowania, ale kosztem jakości zdjęcia. Można również zakupić tzw. pierścienie pośrednie, które montuje się między obiektyw i aparat. Im więcej pierścieni, tym bliżej możemy fotografować obiekt. 

Najważniejsze zasady udanego zdjęcia makro:

  • Zastanów się, jakie detale chcesz na fotografii uchwycić, by była ona interesująca dla odbiorcy.
  • Najlepiej zastosować małą głębie ostrości, wtedy najważniejszy dla nas obiekt jest ostry, a elementy tła będą rozmyte. Jeżeli chcesz zastosować większą głębię ostrości, to należy odpowiednio ustawić przysłonę.
  • Światło powinno być łagodne i równomierne. Czasami warto jest pokombinować z doświetleniem zdjęcia za pomocą odbłyśników czy sztucznego oświetlenia błyskowego. Najlepiej sprawdza się flesz zewnętrzny, a nie wbudowana w aparat lampa błyskowa.
  • Gdy zastosujesz statyw to zminimalizujesz ryzyko poruszenia zdjęcia.  W ten sposób możesz zrobić ostre zdjęcie przy długich czasach otwarcia migawki.
  • Zwróć uwagę na minimalną odległość twojego obiektywu od fotografowanej rzeczy.

Makrofotografia to przedstawienie świata rzeczywistego w sposób fascynujący, często niedostrzegalny i niedostępny na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *