Close

14 września, 2021

Chcesz robić lepsze zdjęcia smartfonem? Sprawdź nasze porady.

Chyba wszyscy przywykliśmy do łatwości, z jaką możemy robić zdjęcia. Każdy smartfon posiada aparat, którym możemy wykonywać przyzwoitej jakości fotografie. Jednak jeżeli chcesz być dobrym fotografem, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko dobrego sprzętu. Powinieneś też posiadać podstawową wiedzę, która umożliwi Ci lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w technologii. Z tego powodu poniżej przygotowałem kilka wskazówek, dzięki którym z pewnością poprawisz jakość swoich zdjęć.

Sprawdź podstawowe ustawienia aparatu w smartfonie.

Zanim zaczniesz korzystać z aparatu w smartfonie, przyglądnij się jego ustawieniom. Często ustawienia fabryczne nie są optymalne. Niekiedy np. wybrana jest niższa rozdzielczość, która nie zagwarantuje najlepszej jakości zdjęcia, zwłaszcza jeśli będziemy go chcieli później wywołać w ulubionym fotolabie. Wskazane jest również dostosowanie proporcji zdjęcia, aby uzyskać jak największy obraz. W zależności od posiadanego sprzętu niekiedy warto wybrać proporcję 16:9, ponieważ w formacie 4:3 obraz jest przycinany. W przypadku innych smartfonów może być na odwrót: format 4:3 umożliwia zapisanie większych zdjęć, a proporcja 16:9 będzie odcinać część sceny. 

Pamiętaj przy tym, że zdjęcia o wysokiej rozdzielczości zużywają więcej miejsca w pamięci smartfona, dlatego podczas dłuższych sesji fotograficznych powinieneś mieć przy sobie dodatkową kartę pamięci, na której będziesz mógł dalej zapisywać zdjęcia w przypadku wyczerpania miejsca do zapisu plików. Innym rozwiązaniem, może być zapisywanie kopii zdjęć w chmurze, np. w usłudze: Dropbox, OneDrive, lub zdjęcia Google.

Pamiętaj o czyszczeniu obiektywu.

Upewnij się, że obiektyw aparatu jest wolny od brudu i odcisków palców. Smartfon spędza większość czasu w kieszeni kurtki lub torebce, gdzie obiektyw możemy łatwo zabrudzić. Przed zrobieniem zdjęcia najlepiej przetrzeć obiektyw szmatką. Najlepiej w tym celu użyj ściereczki z mikrofibry, aby wyczyścić go bez ryzyka zarysowania. W ostateczności możemy użyć chusteczki higienicznej lub materiału bluzy, którą akurat mamy na sobie.

Odpowiednio ustaw ekspozycję.

W fotografii podstawowe znaczenie mają trzy parametry: czas naświetlania, przysłona i wartości ISO. Razem decydują one o tym, jak mocno zdjęcie jest naświetlone, jak ostre jest tło i czy obiekt w ruchu jest rozmyty na zdjęciu.

Przysłona

W przypadku zdjęć wykonywanych smartfonem zazwyczaj nie można regulować przysłony, ponieważ jest ona stała. Dlatego ważne jest, aby użytkownicy smartfonów znaleźli odpowiednie ustawienia dla wartości ISO i czasu naświetlania. W trybie automatycznym aparat określa je niezależnie, ale tryb ręczny często zapewnia lepsze i bardziej precyzyjne rezultaty.

Czas ekspozycji

Długie czasy naświetlania zdecydowanie poprawiają jasność zdjęcia, zwłaszcza w słabych warunkach oświetleniowych. Niestety pojawia się też efekt uboczny tego rozwiązania, poruszające się obiekty tworzą charakterystyczne smugi. Efekt ten niekiedy możemy wykorzystać przy tworzeniu artystycznych zdjęć nocnego widoku miasta lub fotografując rzekę. 

Wartości ISO

Drugim istotnym parametrem, jest wartość ISO. Opisuje ona czułość sensora na światło. Im wyższa wartość, tym większa czułość. Przy wyższej wartości ISO można na przykład skrócić czas naświetlania, a tym samym uzyskać jaśniejsze zdjęcia. W ciemnym otoczeniu często potrzebna jest wysoka wartość ISO i długi czas naświetlania.

Dlaczego więc nie zawsze fotografować z wysoką wartością ISO? Powód jest prosty: wysoka wartość ISO powoduje również większy poziom szumów na zdjęciu. Każdy smartfon zachowuje się nieco inaczej: niektóre smartfony mają problemy z szumami w aparacie przy ISO 400 lub 800, podczas gdy u innych ta granica jest ustawiona o wiele niżej. Z tego powodu powinieneś, doświadczalnie sprawdzić, jak Twój smartfon radzi sobie z zapisywaniem obrazu przy różnych ustawieniach tego parametru. Uogólniając, wartości do maksimum 200 będą sprawdzać się najlepiej.

Ustaw ostrość.

Aby zdjęcie było udane, wiele zależy od właściwego ustawienia ostrości. Autofokus w smartfonie zazwyczaj bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, ale niestety nie jest bezbłędny. Jednak wystarczy stuknąć palcem obiekt na ekranie, na którym chcemy ustawić ostrość i nasze zdjęcie powinno wyjść bezbłędnie. Touch focus to świetna funkcja, o której wiele osób niestety zapomina.

Daria Shevtsova at Pexels

Wykonuj serie zdjęć.

Zamiast polegać na idealnym ujęciu, lepiej zrobić kilka zdjęć wybranego obiektu. Jeśli jedyne zdjęcie Twojego romantycznego pocałunku pod wieżą Eiffla jest nieostre, prawdopodobnie będziesz tego później żałować. Po prostu pstrykaj każdą scenę kilka razy, dzięki czemu zwiększysz szansę na uzyskanie idealnego ujęcia.

Większość smartfonów oferuje funkcję zdjęć seryjnych, dzięki której aparat może wykonać wiele zdjęć za jednym naciśnięciem spustu migawki. Zdecydowanie warto z tej funkcji korzystać, zwłaszcza kiedy chcemy sfotografować poruszający się obiekt.

Trzymaj stabilnie smartfon.

Kiedy chcesz wykonać szybkie ujęcie, to bardzo często trzymasz smartfon niestabilnie. Niestety przypadkowe mikro ruchy z pewnością negatywnie wpłyną na jakość naszej fotki. Niestety fotografowanie jedną ręką jest złym nawykiem. Dlatego zawsze podczas robienia zdjęć trzymaj smartfon stabilnie i pewnie obiema rękami. Oczywiście statyw z uchwytem na smartfon jest idealnym rozwiązaniem, ale nie zawsze mamy czas by z niego skorzystać. Zawsze staraj się ustabilizować aparat, czy to przez podparcie go np. na poręczy lub oparciu ławki, ewentualnie robiąc zdjęcie, silnie przyciągnij łokcie do ciała, minimalizując tym przypadkowe poruszenia.

Pamiętaj, im mniej poruszysz smartfonem, tym ostrzejsze będzie uchwycone zdjęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *